Billetter

Vikingerne åbner dørene til deres vinterhi

Information

Til den nye sæson, som for alvor er kommet i gang i januar, har vikingespillet samlet flere funktioner i huset på Jels Vamdrupvej 48, hvor Jeppesens Bjælkehuse i sin tid holdte til. En af de nyeste funktioner i huset er foreningens sekretariat, som er kommet godt fra land i de nye omgivelser.

På lørdag, den 11. februar fra kl. 11-15, har du mulighed for at kigge ind og se hvordan de forskellige afdelinger arbejder. Bl.a. er det her Valhalkoret øver, kostumerne bliver syet samt rekvisitter og kulisser bliver bygget.

“Vi håber at se både gamle vikinger, nye vikinger og andre som blot er interesseret i at se hvordan vores forening arbejder i det daglige”, fortæller Bruno S. Bennedsen, formand for Jels Vikingespil.

Formand Bruno S. Bennedsen og alle de andre vikinger står på lørdag klar til at åbne dørene til vikingernes hovedkvarter der rummer både værksted, systue, musiklokale, sekretariat og meget mere.